Політичні партії продовжують активно працювати та збирати кошти попри повномасштабну війну. І навіть в регіонах партії не менш активні, ніж у столиці.
Довгий час фінансова діяльність політичних сил залишалась непоміченою. Адже до місцевих виборів 2020 року звітування було необовʼязковим, а пізніше партії не подавали звіти вже через повномасштабне російське вторгнення. У 2023 році звітування партій нарешті відновили. Але для того, щоб детально зʼясувати, хто ж фінансував усі ці роки партії на місцях, знадобився не один місяць.
Наприклад, у Рівному протягом чотирьох років партії, які представлені в обласній та міській радах, підтримали на понад мільйон гривень. Найбагатшою виявилась місцева партія “Рівне разом”. А другим за кількістю внесків вже очікувано виявився осередок “Батьківщини”, який назбирав третину всієї суми. Одразу за ними йдуть осередки “Європейської Солідарності”, “Сили і честі”, “Голосу” та “Слуги народу”.
Про те, хто донатив названим партіям, ідеться в аналізі Руху ЧЕСНО.
“Рівне разом”
Найбільшу суму донатів зробили на рахунок місцевої політичної партії “Рівне разом”, їй надійшло 405 тисяч гривень. Її очільником у 2020 році став нині виконувач обов’язків мера Віктор Шакирзян. Партія представлена в міській раді шістьма депутатами, де головою фракції є Світлана Марчук.
Ще до виборів місцеве видання “Четверта влада” писало про зв’язок теперішнього в.о. мера Рівного Шакирзяна, а відповідно й партії, із “сірим кардиналом” рівненської політики Романом Курисом. Це місцевий забудовник, який у 2020 році, очевидно, й сам мав політичні амбіції. Проте, ймовірно, через публікацію матеріалів про його кримінальне минуле, просувати почали “чистого” кандидата — кума Куриса Віктора Шакирзяна. Про нього поширював “джинсу” й телеканал забудовника ITV.
Вплив Романа Куриса на партію можна побачити й через донати: у травні 2024 року 160 тисяч гривень надіслала людина Куриса Олександр Козяр, а у вересні 2021 року 10 тисяч віддала людина з ідентичним ПІБ, як у керівниці ТОВ “Хеппі парк Рівне” Оксани Гуменюк. Це товариство належить дружині Куриса Олені Курис.
Цікаво, що Оксана Гуменюк зробила внесок у 10 тисяч гривень саме 16 вересня 2021 року. У цей же день таку ж суму віддали ще п’ять донорів: керівник пресслужби партії Андрій Смусь, кандидат від партії до Верховної Ради Руслан Алексіюк, представниця ГО “Рівне разом” Іванна Одейчук та юрист організації Ярослав Коноплястий.
Ще один, очевидно, юрист “Рівне разом” Роман Миронець віддав 38 тисяч гривень у грудні 2021 року.
Ще чотири донати надійшли у грудні 2024 року. 13 грудня внески зробили керівниця партії Світлана Марчук та Наталія Рябушко. Людина з ідентичним ПІБ керує ТОВ “Рівнебуд-хеппі” власності вже згаданого донора Олександра Козяра.
16 грудня внесок зробила Вікторія Власенко. Людина з таким же іменем керує ТОВ “Борд Рівне”. У цей же день задонатила й Анна Давидюк, яка могла бути керівницею ТОВ “Агробуд ком”, яке наразі у стані припинення. Обидва товариства — власність Романа Куриса.
Власної нерухомості політична сила не має. Її центральний офіс орендує приміщення у ТОВ “Рентбудсервіс”, яке належить партнеру Куриса Андрію Давидюку.
А міська організація натомість орендує офіс у ТОВ “Рівнетрансбуд”, де Віктор Шакирзян значиться серед співзасновників.
Проте партія має активність і в іншому офісі — прямісінько в центрі Рівного, на Соборній, 13. Саме в ньому депутати фракції приймають громадян. І приймають щомісячно, якщо вірити цитаті з сайту ГО “Рівне разом” за 2023 рік.
Зазначимо, що часто однойменні громадські організації використовують для того, щоби приховувати суму та походження коштів, адже гроші витрачає не партія, а організація, тому звітувати про них партії не потрібно.
Також громадська приймальня працює і як волонтерський центр “Рівне разом”. Саме в соцмережах ГО можна дізнатися “більше інформації” про волонтерський центр, в якому надавали гуманітарну та юридичну допомогу. Гуманітарну допомогу показують саме на фоні емблеми політичної сили. Відповідно мешканці можуть сприйняти її як допомогу конкретно від партії, що може спонукати їх у майбутньому голосувати за цю політсилу.
Через тривалий збій роботи майнового реєстру ми не змогли перевірити, кому належить саме приміщення.
З 2020 по 2024 роки одноіменна сторінка партії у фейсбуці купувала й рекламу у цій соцмережі, витратила на це майже 17 тисяч доларів. Ці витрати припали переважно на осінь 2020 року. От тільки у своїх звітах про такі видатки партія не зазначила, що є порушенням подання фінансової звітності.
Як видно з аналізу, “Рівне разом” фінансується людьми, пов’язаними з місцевим бізнесменом, може публікувати неповну інформацію у звітах про свої витрати та може використовувати ГО, щоб приховати інші джерела свого фінансування.
“Батьківщина”
Представники “Батьківщини” представлені в радах різних рівнів. За чотири роки рівненський обласний осередок профінансувало 33 людини, які разом надіслали 385 тисяч гривень. Але, що типово для всієї партії, донорами цієї організації також не були пересічні люди — її фінансували депутати місцевих рад від самої партії.
Читайте також: “Боржники, пенсіонери та маргаринові бізнесмени: хто зараз фінансує “Батьківщину”
Так, 12 жовтня 2021 року віддати гроші “Батьківщині” вирішили одразу п’ятеро людей: депутат і ексдепутат Рівненської ради Олександр Курсик та Володимир Попик, депутат Здолбунівської міської ради Олег Дацюк, очевидно, спостерігач від партії Андрій Козачук та людина з таким же іменем, як в ексрадниці голови Здолбунівської районної ради Ольга Повальчук. Суми вони внесли теж однакові — з різницею в кілька гривень. Загалом донати становили приблизно по 5000 гривень.
Партійний осередок має в розпорядженні два приміщення в Рівному, одне з яких орендує в Управління комунальною власністю міськради.
“Європейська Солідарність”
Рівне — це єдиний український обласний центр, мером якого став кандидат від “Європейської Солідарності”. От тільки протриматись Олександру Третяку на посаді до кінця каденції не вдалося. Його відсторонили, оскільки він виписав премію керуючій справами міськвиконкому Марії Корнійчук, одній із офіційних спонсорок його передвиборчої кампанії. Після цього обов’язки Третяка почав виконувати колишній опонент і секретар ради Віктор Шакирзян.
Не протримався на посаді й голова обласної ради від “ЄС” Сергій Кондрачук. Дострокове припинення його повноважень ініціювала частина депутатів. Натомість його місце зайняв депутат від “Слуг народу” та екскерівник Рівнеоблводоканалу Андрій Карауш.
Протягом чотирьох років на рахунок осередку зайшло майже 200 тисяч гривень приватних внесків. Проте кошти надходили переважно від пов’язаних із партією людей.
Коштами ділилася депутатка Рівнеради від “ЄС” Наталія Майорова та депутат обласної ради від партії Василь Яніцький. Зауважимо, що ТОВ-донор "Торгово-сервісний центр "Вінт" належить ще одному депутату обласної ради від “Європейської Солідарності” Андрію Сороці.
Щодо нерухомості, партосередок орендує офіси в Рівному, Острозі та Костополі. Приміщення в Острозі належить ТОВ "Острог АВМ груп" власності Сергія Захарчука. Людина з ідентичним ПІБ балотувалася до Острозької міської ради від Блоку Петра Порошенка.
“Сила і честь”
Депутати цієї партії представлені в Рівненській обласній раді. Там лідер фракції — ексголова облради та “царь області” Олександр Данильчук. Саме так він назвав себе в перепалці з рівненською прокуроркою Ольгою Лихач. У травні 2022 року піарниця та журналістка Ольга Ферар в стані алкогольного сп’яніння за кермом автомобіля Toyota Land Cruiser такого ж п’яного Данильчука врізалися в автівку прокурорки. Лихач опублікувала відео з ненормативною лексикою на своїй сторінці у Facebook. На ньому Данильчук і видав сумнозвісну цитату: “Я в етой області царь”.
Саме авто вилучили на фронт, а кермувальниці призначили 17 тисяч гривень штрафу.
Після цього депутат написав заяву про складання мандату, хоча зрештою забрав її назад.
За чотири роки партосередок назбирав лише 18 тисяч гривень. І в цю суму входять донати інших осередків. Гроші також надсилала Оксана Ситницька (яка хотіла пройти в Острозьку міську раду від партії) разом із чоловіком Віктором.
Також донатили депутат Дубенської міської ради від партії Микола Стрільчук і депутатка Острозької міської ради від партії Лариса Іванова.
Разом із тим ні у власності, ні в оренді осередок нерухомості не має.
Організаціям партій “Свобода”, “За майбутнє” та “Радикальна партія Олега Ляшка” донати не надходили. А “Голос” фінансував лише колишній голова фракції в Рівнераді Роман Денисюк. Ще 9000 гривень на рахунок “Слуги народу” внесла Тетяна Мельничук.
Аналіз фінансування місцевих партій на Рівненщині показує: їх підтримують не пересічні виборці, а переважно бізнес, наближений до партії, депутати та кандидати від цієї політичної сили.
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО писав про фінансування й інших місцевих партій. Аналіз стосувався фінасування партій на Черкащині, Закарпатті та Харківщині.