У депутата Ірпінської міськради Ігоря Оверка у 2016 році загалом було у власності 586 квартир загальною площею більше, ніж футбольне поле стадіону “Олімпійський”. 400 квартир депутат продав, 186 залишилось у власності.
Представник партії “Нові обличчя” твердить, що квартир більше - 191. За рік він заробив лише близько 20 тисяч гривень. Він торік припинив право власності на 400 квартир. А дохід від продажу нерухомості склав понад 50 млн грн. Окрім квартир, в Оверків 4 житлові будинки, 18 земельних ділянок та більше 16 млн грн заощаджень. Про це свідчить декларація політика на сайті НАЗК, яку проаналізував Громадський рух ЧЕСНО.
Політик - керівник та співзасновник Будівельної фірми “Синергія”. Ця організація побудувала свої житлові комплекси впритул до пам’ятки природи - 600-річного дуба й використовує його як рекламу для продажу власних квартир.
Я один із небагатьох депутатів, які задекларували всі свої доходи чесно. Я займаюсь будівництвом. Сюди я вкладаю всі кошти. У сім’ї я головний заробітчанин, на сім’ю заробляю в основному я, утримую жінку і двоє дітей, - розповідає журналістам Громадського руху ЧЕСНО Оверко.
Як і керівник його партії - Володимир Карплюк, який декларував раніше 67 квартир і був донедавна за цим показником рекордсменом України, Оверко наголошує, що все задекларував нібито чесно. Однак, Карплюк чомусь забув вказати про свій будівельний бізнес у Польщі, інформацію про який знайшли й оприлюднили журналісти програми “Схеми”.
Рух ЧЕСНО вирішив запитати самого політика, чи знає він сам точну цифру задекларованих квартир.
Я точно знаю кількість квартир, яких задекларував. Їх 191. Всі квартири я зареєстрував на своє ім’я, у подальшому я їх маю намір продавати так як це визначено законом: я йду до нотаріуса, ми вчиняєм всі необхідні дії.. Це не є схемою ухиляння (від сплати податків - прим. ЧЕСНО), я легалізував всі квартири з метою сплатити все, що маю сплатити державі, не треба думати, що я щось приховую. Я сплачую всі податки державі. Якщо ви подивитесь у мою декларацію, то ви побачите, що я лише у четвертому кварталі 2016 року заплатив у державу понад 12 млн гривень. Я прийняв таке рішення чесно задекларувати всі квартири, тому всі квартир у мене задекларовані.
Насправді автоматичний підрахунок квартир в декларації, який перевіряли і вручну, свідчить, що Оверко задекларував не 191 квартиру, а 186. Ця нерухомість розташована в Ірпені, там, де Оверко веде будівництво і має право голосу на сесіях ради. Загальна їхня площа - 7888,1 кв. м - це більше, ніж площа футбольного поля стадіону “Олімпійський”.
Натисніть для збільшення
Юрист Юрій Брикайло, який спеціалізується саме на земельних питаннях, говорить, що оформлення квартир на забудовника може бути пов’язане з ухилянням від сплати податків:
Треба дивитися договори, за якою ціною продаються ці квартири. Також він мав вказати вартість квартир на момент оформлення на себе та на момент продажу. Якщо ціна на квартири в декларації не вказана, не проблема укласти договір на продаж квартири за 10% від її реальної вартості, сплатити з цих коштів 8,5% податку, а решту 90% отримати готівкою. В цьому може бути економія.
Зауважимо, що Оверко в 2016 році продав 400 квартир, про що повідомив у розділі “видатки й правочини”. Проте, депутат не вказав вартість жодної з них у цьому розділі.
З приводу втрати права на 400 квартир! Звісно, що продав! Суму вказав. Вона входить у загальну суму, яку я задекларував, - пояснює журналістам Оверко.
Якщо грубо взяти суму, яку задекларував Оверко як дохід від від відчуження всього нерухомого майна (тобто і квартир, і землі, і будинків), а це майже 52 млн грн, і поділити її всю хоча б на 400 проданих депутатом квартир - приблизна вартість однієї квартири під Києвом становитиме 130 тис. грн, що за курсом Нацбанку складає менше 5 тисяч доларів. Очевидно, що вартість квартир значно занижена і таки могла відбутися мінімалізація оподаткування.
Нагадаємо, нещодавно стало відомо, що голова Київської обласної ради Ганна Старикова придбала в Ірпені квартиру за 4 тис. доларів.
Щодо 191 квартири, я не можу вказувати вартості, бо є таке поняття як експертна оцінка. Коли я буду продавати квартиру, то ціна може відрізнятись від тієї, яку я задекларував. Тому, коли я буду продавати квартири, я йтиму до нотаріуса, то візьму оцінщика, який мені оцінить квартиру за ціною, яка буде на той момент, - додає депутат.
Аналогічно могли робити і його депутати, які квартири, що на ринку коштують понад мільйон, продавали за кілька сотень тисяч. В оголошеннях квартири з аналогічним метражем у цьому ж будинку коштують понад мільйон.
Окрім квартир, Оверко задекларував 18 земельних ділянок в Ірпені, загальною площею 40116 кв. м. Депутат пояснює, що всю землю купив:
З приводу земельних ділянок: я не отримував жодної земельної ділянки через якісь схеми у раді, я їх купував у людей за живі гроші, тому всі ділянки також задекларовані.
У Приірпінні діє схема, коли політики стають “добросовісними набувачами” після того, як зелені зони роздали рішенням ради на підставних або родичів депутатів, потім ділянки потрапляють до рук забудовників. Так було з Бучанським межигір’ям, де в дерибані брала участь “Батьківщина”. Розслідування місцевих журналістів доводять, що в Ірпені представники “Нових облич” та “Батьківщини” в результаті відводу і перепродажу землі стають власниками зелених зон.
У власності депутата Оверка також 5 будинків, загальною площею майже 600 кв. м. Окрім цього політик задекларував 10 об’єктів незавершеного будівництва, площа яких невідома.
Родина депутата володіє п’ятьма легковими автомобілями - Daewoo Lanos, FIAT DOBLO, LEXUS RX 350, MERCEDES-BENZ E 200 та OPEL VECTRA.
Оверко є бенефіціарним власником на 5 підприємствах - це ТОВ "Еквітас Компані", ТОВ “Синергія Фуд”, ТОВ “БудФірма Синергія”, ТОВ “Обслуговуюча компанія “Синергія-Сервіс”, Адвокатське об’єднання “Еквітас”.
Заробітної плати за основним місцем роботи в ТОВ "БФ "Синергія" Оверко отримав за рік усього 20 230 грн. Однак інші доходи, в тому числі від відчуження нерухомого майна депутата, склали більше 51 млн грн. Разом з тим, заощадити Оверку вдалося заледве більше 16 млн грн. З них 15 млн грн - це кошти, позичені третім особам.
Нагадаємо, у Приірпінні активісти вже багато років воюють з забудовниками через незаконну забудову зелених зон та лісу. Забудовники виставляли проти активістів тітушок, які їх нещадно б’ють і нападають навіть тоді, коли вони сплять у себе вдома.
Поліція за кілька років не притягнула винуватців до відповідальності. Генпрокуратура відкрила кримінальні провадження й провела обшуки в будинках мера Бучі та мера Ірпеня - голови партії “Нові обличчя”.
Але станом на зараз обидва місцевих політики, які пов’язані із будівельним бізнесом, перебувають на свободі й виконують свої обов’язки.
Поділитись