На Херсонщині зафіксовано 11 випадків, коли в бюлетенях з обрання міських голів будуть люди з однаковими прізвищами.
Сама технологія “клонування” не є новою, але якщо раніше можна було змінити людині прізвище й не шукати “двійників”, то зараз у Виборчому кодексі України існує норма, що зобов’язує кандидатів повідомляти про факти зміни ПІБ. І в бюлетені мають бути зазначені попередні прізвище та ім’я, якщо особа протягом останніх п’яти років до дня виборів їх змінювала.
Але ця новація не завадила появі однопрізвищників. Ситуація в кожному випадку є унікальною. Десь висуваються мешканці тих самих населених пунктів, десь бажання обиратися виникає в жителів сусідніх областей.
У Херсоні балотуються одразу дві особи, які є однопрізвищниками чинних депутатів. Це самовисуванці Юрій Колихаєв і Юрій Рожков, чиї прізвища тотожні з прізвищами нардепа й кандидата на посаду Херсонського міського голови Ігоря Колихаєва та депутата Херсонської облради Юрія Рожкова, котрий очолює список партії “Нам тут жити” на виборах до міської ради. Обидва однопрізвищники працюють керівниками проєктів у ГО “Громадська ініціатива “Нам тут жити” й мешкають не в Херсоні.
В п’ятницю, 16 жовтня, в Херсоні з’явилися білборди кандидата Юрія Рожкова в кольорах виборчої атрибутики Ігоря Колихаєва
Ця ГО повністю дублює назву партії, хоча не має до неї жодного стосунку. Організацію зареєстровано 4 вересня 2020 року в місті Берислав Херсонської області. Її засновниками є місцеві жителі Валерій Яковлев, Олександр Ткаченко та Ганна Дудар. Ганна Дудар до січня цього року очолювала Бериславську районну організацію партії ВО “Батьківщина”.
Трюк з реєстрацією громадських організацій чи інших юридичних осіб, що дублюють назви партій, активно використовували під час позачергових минулорічних парламентських виборів.
Станом на літо 2019 року в реєстрі фігурували 48 юросіб, котрі мали в назві слова “Слуга народу”, а 76 самовисуванців у своїх біографіях тоді зазначили, що вони є працівниками компаній або членами громадських організацій, які містять у назві слова “Слуга народу”.
Очевидно, що мешканці різних областей невипадково стали членами однієї громадської організації з Херсонщини й вирішили балотуватися в мери.
Якщо про Юрія Рожкова з Дніпропетровщини відомо мало, та й те тільки з його анкети на сайті з пошуку роботи, то Юрій Колихаєв уже став медійною персоною.
Місцеві ЗМІ протягом декількох тижнів повідомляли, що ці два кандидати є “двійниками”.
А 5 жовтня, в останній день, коли, згідно із законом, кандидат має право самостійно знятися з виборів, журналісти телеканалу “Херсон+” сповістили поліцію, що одержали від анонімного джерела інформацію про те, що у квартирі в центрі Херсона невідомі силоміць утримують людину. І цією людиною, як з’ясувалося, був Юрій Колихаєв.
У дворі будинку автор зафіксував наряди поліції, спецпризначенців та людей у спортивних костюмах.
Поліцейські намагалися потрапити до помешкання на першому поверсі, щоб перевірити отримане повідомлення, але ані їх, ані орендодавця до оселі не пустили.
Натомість на балкон вийшла людина, котра сказала, що є Юрієм Колихаєвим.
У короткому інтерв’ю з балкона будинку чоловік повідомив, що служив в армії, був танкістом, тричі був в АТО, не ховається й не є технічним кандидатом, а висуватися в мери вирішив самостійно.
Про службу в армії Юрій Колихаєв не збрехав. 26 липня 2019 року рішенням Красноармійського міськрайонного суду Донецької області його визнали винним та оштрафували на 3655 грн за розпивання спиртних напоїв під час служби.
“А мені тут подобається”, – запевнив усіх Юрій, хоча Рух ЧЕСНО ще рік тому писав про розцінки на появу та зняття таких кандидатів.
Наприкінці імпровізованого мітингу на балконі Юрію Колихаєву намагався вручити повістку про виклик на допит заступник начальника слідчого відділу міського управління поліції.
“Для ідентифікації особи”, – пояснив мету виклику поліціянт.
Чи приходив Юрій до поліції, ані він, ані його адвокат не коментують.
Також відомо, що Центральна виборча комісія залишила без розгляду скаргу партії Ігоря Колихаєва “Нам тут жити”, у якій просили “визнати протиправною бездіяльність Херсонської міської ТВК щодо нездійснення належної перевірки поданих документів та неповідомлення про наявні недоліки у поданих до цієї виборчої комісії документах для реєстрації кандидатів на посаду Херсонського міського голови”.
Центрвиборчком просили скасувати постанову Херсонської міської територіальної виборчої комісії №16 від 23 вересня 2020 року в частині реєстрації кандидатами на посаду міського голови Херсона Колихаєва Юрія Анатолійовича та Рожкова Юрія Станіславовича, які надали неправдиві відомості щодо місця роботи.
Разом із зазначеними особами в ГО “Громадська ініціатива “Нам тут жити” працює мешканець Берислава Володимир Шаповалов. Він має давній борг перед банком, припинив свою діяльність як ФОП, а телефон, наведений під час реєстрації підприємцем, вимкнено. Володимир Шаповалов іде на вибори мера цього міста разом зі своїм однопрізвищником – чинним міським головою Олександром Шаповаловим, якого висунула партія “Нам тут жити”.
Розрахунок на те, що люди під час голосування на виборах переплутають кандидатів через однакові прізвища та схожі місця роботи й назву партії, для певної частини виборців може спрацювати.
Таку думку поділяють і кандидати, проти яких, як вони вважають, виставили “двійників”.
“Зрозуміло, що це відтягне від мене якісь голоси. Не дуже багато, але відтягне”, – зауважив кандидат на посаду голови Олешківської ОТГ від партії “Слуга народу” Вадим Гараненко, поряд з яким у бюлетені буде однопрізвищник Артур Гараненко.
Артур Гараненко мешкає в Олешках і працює в комунальному підприємстві “Побут”. Вадим каже, що навіть написав на Артура заяву до поліції.
“Місто маленьке, усі про всіх усе знають. Усе місто знає, що цього Артура в ТВК подавати документи приводила людина, яка веде кампанію іншого кандидата – Євгена Рищука. Вона його водила ледь не за руку. Тому я звернувся до поліції, але як юрист розумію, що складу злочину там немає”, – розповів Вадим Гараненко.
Євген Рищук підтвердив, що документи Артура Гараненка до міської ТВК подавала Марина Акімова, котра працює в його штабі.
“Вона отримала “втик” за це. Вона там щось йому допомагала з документами. Ми з цим розібралися, поліція розбиралася”, – повідомив Рищук.
Він додав, що Артур Гараненко зареєструвався раніше за Вадима, тому всі підозри щодо нього нічого не варті. Згідно з даними на сайті ЦВК, Артур справді зареєструвався як кандидат на 4 дні раніше за Вадима.
Хоча про те, що Вадима Гараненка висуватимуть від партії “Слуга народу”, місцеві ЗМІ повідомили ще в серпні, тож жодної інтриги тут не було.
Рищук також додав, що Артур Гараненко працює в міському комунальному підприємстві, а отже, він є підлеглим чинного мера.
Проте не всіх кандидатів-двійників зареєстрували.
Були випадки, коли членам виборчих комісій, які відмовили таким кандидатам-клонам у реєстрації, погрожували. Так, у Голій Пристані, що стане центром великої ОТГ, під час реєстрації кандидатів стався скандал. Голова комісії після того, як комісія відмовила в реєстрації, заявила про погрози.
Про це спостерігачам Громадянської мережі “ОПОРА” розповів секретар Голопристанської ТВК Олександр Кулик.
Він зазначив, що повідомлення з погрозами почали надходити 25 вересня під час засідання, на якому в реєстрації відмовили кандидатові Бабичу Олександру Миколайовичу.
Зауважимо, що до Голопристанської ТВК для реєстрації кандидатом на посаду Голопристанського міського голови на той час звернулися троє осіб зі співзвучними прізвищами:
- Бабич Олександр Володимирович, чинний міський голова Голої Пристані;
- Бабич Олександр Миколайович;
- Бабіч Віктор Ігорович.
Бабич Олександр Миколайович і Віктор Бабіч прийшли з документами до ТВК в один день – 23 вересня.
“Інтереси Бабича Олександра Миколайовича представляв адвокат Вахтанг Рахімов. 22 вересня він хотів подати замість нього документи з власним підписом за довіреністю. Ми йому відмовили, бо в законі зазначено, що кандидат має особисто подати документи. Після відмови 23 вересня адвокат повернувся з Олександром Бабичем. Вони принесли документи, власноруч підписані Бабичем”, – стверджує секретар Голопристанської ТВК у коментарі “ОПОРІ”.
На засіданні Голопристанської міської ТВК 25 вересня комісія визначила, що у платіжній квитанції платником зазначено невідповідну особу: прізвище кандидата – Бабич, а платіжку надано від Бабіча. На підставі цього Бабичу Олександру Миколайовичу відмовили в реєстрації кандидатом на посаду міського голови Голої Пристані.
Однак у виборах очільника Голопристанської ОТГ усе ж братимуть участь двоє кандидатів зі співзвучними прізвищами. 25 вересня міська ТВК зареєструвала кандидата Вадима Бабіча. Він є фізичною особою – підприємцем, зареєстрованим у Херсоні. Чоловік каже, що не є технічним кандидатом і мешкає на території ОТГ – у селі Кардашинка.
“Я звичайний кандидат. Готуюся до виборів, зараз друкую свою агітацію. Документи до територіальної комісії подавав сам. Так, чув, що були проблеми з реєстрацією ще в якогось Бабича, але я його не знаю”, – розповів він.
Зрозуміло, що виграти такі “двійники” та “клони” шансів не мають, але можуть погіршити показники лідерів виборчих перегонів у всій країні. І масштаби цього явища можуть бути серйозними. Так, у 95-му окрузі кандидат-клон забрав 6% голосів.
У 208-му окрузі на Чернігівщині, де разом з місцевими виборами відбудуться вибори народного депутата, уже балотуються два клони.
Торік на парламентських виборах у відсотковому відношенні ЦВК зареєструвала 3% клонів, жоден з яких нардепом не став.
Цей матеріал підготовано за підтримки Фонду з прав людини Посольства Королівства Нідерландів в Україні.
Поділитись