Офіційно передвиборча кампанія стартує 5 вересня, однак у Дніпрі політики почали “працювати” з потенційними виборцями задовго до офіційного старту – ще в карантинний період.
Дух виборчих перегонів у Дніпрі почав дедалі більше проявлятися наприкінці травня – на початку червня, з появою зовнішньої політичної реклами
У законодавстві чітко окреслено етапи виборчого процесу: реєстрація, відкриття рахунку виборчого фонду й лише потім початок агітаційної кампанії. Хоча формально дочасна агітація заборонена, у законі достеменно не визначено, що саме до неї належить. Найслабше місце – відсутність навіть символічних санкцій. Тож у політиків є вибір: чітко дотримуватися законодавства та починати агітувати вже після реєстрації в ЦВК або користуватися “дірками” в законі.
Щонайменше 5 потенційних кандидатів на посаду мера Дніпра та 6 політичних партій уже по суті, хоч і не юридично, агітують дніпрян з білбордів. Партії не тільки розмістили політичну рекламу на вулицях, а й активізують свої піар-кампанії в інший спосіб.
Червневий фальстарт
Ще в першій половині червня у Дніпрі з’явилися білборди “Моя професійна позиція” з фотографіями та прізвищами чиновників міської ради. Громадян закликали дивитися телепрограму “Люди Пропозиції” на комунальному телеканалі “ДніпроTV”.
Фото з Facebook-сторінки В’ячеслава Поєздніка
На білбордах з рекламою телепередачі використали такі самі графічні елементи, що й у рекламі партії “Пропозиція”. Відомо, що принаймні білборди з чиновником Антоном Андрієнком були розміщені за бюджетні кошти.
І навіть схожий шрифт. Причому партію офіційно презентували 19 червня, уже після появи білбордів серії “Моя професійна позиція”. Міський голова Дніпра Борис Філатов став членом головної ради партії “Пропозиція”.
У червні також були зафіксовані білборди партій “Громадська сила” та “Опозиційна платформа – За життя” (“Давай знайомитися”).
Відтоді політики та політичні партії тільки нарощували обсяги своєї реклами.
Кампанія на повну
13 серпня Рух ЧЕСНО промоніторив центральну частину Дніпра на наявність зовнішньої реклами.
Досліджена відстань – приблизно 16 км (позначено червоним)
Як виявилося, не менш ніж шість партій рекламуються на повну.
Найбільше площин зовнішньої реклами (білбордів, сітілайтів та інших рекламних конструкцій) має партія “Пропозиція” – щонайменше 60. Зокрема, із зазначенням прізвища мера Дніпра Бориса Філатова.
Місцями складалося враження, що реклами аж надто багато: на фото три сітілайти поспіль з рекламою “Пропозиції”
Борис Філатов заявляв про свій намір балотуватися на посаду міського голови вдруге.
А нещодавно пресслужба Дніпровської міськради повідомила про тестування нової форми соцпрацівників. На формі зображено такі самі графічні елементи, як і на рекламі партії “Пропозиція”.
Корпоративний одяг мають отримати 550 соцпрацівників Дніпра, які обслуговують пенсіонерів. Відтак у виборців може виникнути асоціація, що вони одержують допомогу не з бюджету, тобто за кошти платників податків, а від політичної сили.
Нагадаємо, що навесні пресслужба Дніпровської міської ради висвітлила приватну ініціативу Бориса Філатова, який разом з головою Громадської ради при Дніпровській міськраді Геннадієм Корбаном передав обласному лабораторному центру нову лабораторію для ПЛР-тестування на COVID-19, що є з боку політиків гречкосійством.
Близько 30 білбордів зафіксовано з рекламою партії “Громадська сила” та Загіда Краснова, котрий, імовірно, теж висуватиметься в мери Дніпра. Принаймні у 2010 та 2015 роках він уже претендував на цю посаду.
Цього разу, у період коронавірусної пандемії, “Громадська сила” розмістила білборди з обличчями не тільки членів своєї команди, а ще й лікарів. Вони вступають до лав партії.
Наприклад, про вступ до “Громадської сили” заявили фельдшер швидкої допомоги Руслан Лісніченко, завідувачка ендокринологічного відділення Нікопольської лікарні №4 Ольга Червякова та лікарка Олена Ковальова.
Ще з весни команда Загіда Краснова “працювала” з медзакладами та лікарями: робила ремонти, передавала обладнання, що також є гречкосійством.
А проте, у Дніпровській міській організації партії “Громадська сила” повідомили, що офіційних партійних білбордів у місті немає.
“У нас нету досрочной агитации. У нас нету партийных бордов”, – заявив голова міського осередку партії “Громадська сила” Олександр Афанасьєв.
На зауваження, що в місті розміщено білборди “Громадської сили” та ще й зі слоганом “партія Дніпра”, він відповів:
“Нет, нет, нет – это ВГОшка [Всеукраїнська громадська організація “Громадська сила” розмістила, – прим. ЧЕСНО]. Там [на фото на частині білбордів, – прим. ЧЕСНО] все члены ВГО”.
Афанасьєв повідомив, що теж є членом Всеукраїнської громадської організації “Громадська сила”.
Це типова ситуація, коли створюють однойменну до політичної партії ГО, аби саме вона здійснювала діяльність, яка не є такою прозорою, як надходження на рахунки політичних партій і витрати з них.
Читайте також: Два в одному: як “Громадська сила” працює на Загіда Краснова
На третьому місці за кількістю зовнішньої реклами (щонайменше 17 площин) – партія “Опозиційна платформа – За життя” (ОПЗЖ), голова її обласного осередку Геннадій Гуфман та очільник міської парторганізації Сергій Нікітін. Перший – з тезою про стабільність.
Цікаво, що в пік карантину, навесні 2020-го, Геннадій Гуфман заявив, що разом з партнерами в будівельному бізнесі вони вирішили виділити 10 млн грн на безпосередню допомогу людям, які особливо її потребують у нинішній ситуації.
“Это не предвыборный ход и не хайп на горе, – зазначив Гуфман. – Я готов отказаться от участия в выборах и не выставлять свою кандидатуру на местных выборах на пост мэра, чтобы это (выделенные деньги на программу защиты от коронавируса, – прим. ред.) не было воспринято как предвыборный ход. И я действительно переживаю, чтобы это не было воспринято кем-то как хайп на горе”.
На білбордах із Сергієм Нікітіним міститься теза про “Дніпровський референдум”, через яку він уже потрапляв у поле зору журналістів.
Читайте також: “Дніпровський референдум”: у Дніпрі від СБУ вимагають перевірити білборди ОПЗЖ
І Геннадій Гуфман, і Сергій Нікітін є потенційними кандидатами в мери Дніпра.
“Существует избирательный период, когда регламентирована агитационная деятельность. И существует другая жизнь, которая тоже регламентирована, – политическая и партийная деятельность. Когда нет выборов, партийная деятельность не прекращается: партии работают, могут реализовывать свои проекты, могут вешать рекламу, могут издавать что-то”, – пояснила прессекретарка Дніпропетровської облорганізації ОПЗЖ Анна Кондракова.
На прохання повідомити кількість білбордів партії в місті, вартість їхнього розміщення та походження витрачених на це коштів вона сказала, що всі дані будуть у звітах.
Згідно із законодавством, звітувати про видатки та джерела фінансування партії повинні аж після виборів – у листопаді, коли ця інформація втратить свою актуальність для виборців.
На четвертому місці за кількістю зовнішньої реклами – “Національний корпус” – у нього дев’ять площин. Білборди цієї партії є максимально простими: “Запам’ятай! Національний корпус Дніпро”.
З рекламою партії “Європейська солідарність” (ЄС) зафіксовано щонайменше шість площин. Її кампанія фактично побудована на протиставленні рекламній кампанії ОПЗЖ про “дніпровський референдум”.
П’ять білбордів зафіксовано з рекламою “Блоку Вілкула “Українська перспектива”: “Хороше збережемо. Нове збудуємо”. Нещодавно Олександр Вілкул провів пресконференцію у Дніпрі, на якій заявив, що партія йде на вибори, але так і не повідомив деталей особистого балотування.
У Кривому Розі Вілкул-старший, вочевидь, знову переобиратиметься в мери.
Нагадаємо, що на місцевих виборах 2015 року Олександр Вілкул вийшов до другого туру мерських перегонів у Дніпрі.
Також у центральній частині Дніпра розміщено білборди “команди Більцана”.
Білбордів партії “Слуга народу” в дослідженій частині Дніпра не виявлено. Проте кілька білбордів з написом “Дніпро – це ти” було помічено на в’їзді до міста, на Криворізькому шосе.
“Новости Днепра” 18 серпня написали, що на Криворізькому шосе у Дніпрі з’явилися передвиборчі білборди головного лікаря обласної лікарні ім. Мечникова Сергія Риженка в кольоровій гамі партії “Слуга народу”: “Мало обещать, важно знать и уметь”.
У тому самому районі, до речі, розміщено декілька білбордів “Команди Дніпра”.
30 липня партія “Громадянська позиція” змінила назву на “Команду Дніпра”. На відміну від “Команди Більцана”, вона вже заявила про участь у місцевих виборах.
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО вже писав про дочасну агітацію у Львові.
Поділитись