Одразу шістьох депутатів Хмельницької міської ради можна відкликати за прогули. Депутати від ВО “Батьківщина” та партії “За конкретні справи” піаряться на гречкосійстві. Фракція “Блоку Петра Порошенка “Солідарність” припинила своє існування.
У рік місцевих виборів Рух ЧЕСНО підбиває підсумки роботи Хмельницької міськради.
З-поміж чинних депутатів Хмельницької міськради є 6, яких виборці могли б відкликати за прогули. Кожен з них пропустив понад 50% засідань комісій або сесій. Відвідування сесій, згідно зі ст. 37 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”, належить до обов’язків кожного обранця громади.
Кандидат на відкликання та бюджетне гречкосійство “Свободи”
Найбільше депутатів до Хмельницької міської ради VII скликання було обрано від ВО “Свобода” – 10 осіб.
У поточному скликанні трьох депутатів із цієї фракції було замінено. Леонід Трач, який за підсумками роботи протягом 2016 року, відповідно до методології Руху ЧЕСНО, був прогульником, склав депутатські повноваження навесні 2017 року. Замість нього до складу ради 12 липня того самого року ввійшов Андрій Черніцький. 26 вересня 2019 року замість померлого Сергія Королюка до ради потрапив Роман Цимбалюк. 4 березня 2020 року мандат депутата склав Олег Гунько, а його місце на найближчій черговій сесії посяде Олександр Полудніцин. Найбільшим прогульником фракції ВО “Свобода” за два повні календарні роки депутатства став Андрій Черніцький. 2018-го він, згідно з методологією Руху ЧЕСНО, був прогульником, а торік став кандидатом на відкликання, пропустивши понад 50% засідань постійної комісії.
Прогульниками також виявилися “свободівці” Анастасія Ярова, Леся Герасимчук, Олег Яницький, Володимир Ясенко та Микола Барабаш.
Депутат від ВО “Свобода” Микола Барабаш кілька разів брав участь в АТО. Один з них припав на початок 2017 року:
“Одну земельну комісію я був на зборах громадян у мікрорайоні Лезневе. А перед цим був в АТО, пошкодив спину й лежав у госпіталі”, – коментує свою відсутність на засіданнях комісії Микола Барабаш.
Лише троє депутатів-“свободівців” відвідували майже всі засідання сесій та постійних комісій протягом чотирьох років каденції. Це Тетяна Калюжна, Олег Гунько та Віталій Діденко.
“Ми провели бесіду з Андрієм Черніцьким. Він дуже вибачався й пояснював свою відсутність на комісіях сімейними обставинами”, – прокоментувала прогули колеги очільниця фракції ВО “Свобода” Тетяна Калюжна.
Нагадаємо, що в разі неможливості виконання представницьких функцій депутат має право скласти мандат і звільнити місце для однопартійця, який проходить за рейтинговим списком.
До гречкосійства можна зарахувати діяльність депутатів Олега Яницького та Віталія Діденка, висвітлену на сторінці “Команда_Симчишина” в соціальній мережі Facebook.
Читайте також: Чому з’явилася іменна партія мера-“свободівця” та команди мерів- “свободівців”
На цій сторінці йдеться про роботи, виконані в місті, та медичні матеріали, передані лікарям від волонтерів “Команди_Симчишина” та благодійного фонду “Волонтери Поділля”, керівником якого є депутат Хмельницької обласної ради від ВО “Свобода” Юрій Смаль.
“Самопоміч” утратила пів фракції
За результатами місцевих виборів 2015 року до Хмельницької міської ради від “Об'єднання “Самопоміч” пройшли 9 кандидатів. Проте наразі фракція складається лише з 5 депутатів.
Ігор Мельничук, Віталій Коліщак, Віталій Худецький та Дмитро Палій 2018 року перейшли до фракції ВО “Батьківщина”.
Найчастіше з нинішніх членів фракції засідання прогулював Олександр Василишин. Прогульниками також стали Богдан Міхняк, Юрій Вавринюк і Сергій Золотухін. Єдиною, хто не потрапив до списку прогульників з фракції “Об’єднання “Самопоміч”, є Людмила Головко. Гречкосійством можна вважати вчинки депутатів Юрія Вавринюка та Сергія Золотухіна: перший під час карантину роздавав продуктові набори, а другий передав медикам медичні матеріали.
“Компанія, до якої я дотичний, передала хмельницькій міській лікарні УЗД-апарат і 800 респіраторів. Про це не казали в жодних новинах. А в цьому сюжеті ми передавали медичні матеріали від благодійного фонду “Волонтери Поділля”, – прокоментував ситуацію Сергій Золотухін.
Гречкосії та кандидати на відкликання з ВО “Батьківщина”
Наразі фракція ВО “Батьківщина” є найчисленнішою в Хмельницькій міській раді – вона складається з 11 депутатів, хоча за результатами виборів-2015 налічувала 6 депутатів. Проте 2018 року до її складу ввійшли Дмитро Палій, Віталій Худецький, Ігор Мельничук і Віталій Коліщак з “Об’єднання “Самопоміч” та Ігор Ялоха, обраний від партії ”Блок Петра Порошенка “Солідарність".
Кандидатом на відкликання за підсумками відвідуваності засідань постійної комісії став Лев Бірюк – торік він пропустив 67% засідань.
Олександр Скочеляс та Ігор Ялоха прогулювали від 25% засідань постійної комісії щороку з 2016-го до 2019-го.
“Це якісь неправильні дані. Можливо, я пропустив десь одне засідання, але не стільки. Я зайду в міську раду, уточню цю інформацію. До прикладу, я відвідую майже всі депутатські дні”, – прокоментував Лев Бірюк.
Голова фракції ВО “Батьківщина” у Хмельницькій міській раді Станіслав Мельник неодноразово відзначався гречкосійством. Зокрема, він не забув згадати про цю діяльність у своєму звіті за 2019 рік.
“Батьківщинівець” Олександр Скочеляс був помічений у гречкосійстві та фігурує у трьох антикорупційних розслідуваннях. Зокрема, його згадано в розслідуванні програми “Схеми: корупція в деталях” щодо видобутку корисних копалин у Славутському районі Хмельницької області. Також про діяльність депутата йдеться в матеріалі, присвяченому лобіюванню договору стосовно забудови земельної ділянки прокуратури. Журналісти видання “Наші гроші” знайшли сім фірм, до яких Олександр Скочеляс вніс загалом 695 тис. грн, не задекларувавши ці внески 2015 року.
Однопартієць Скочеляса Олег Певнєв теж став фігурантом антикорупційного розслідування. За інформацією інтернет-видання “Наші гроші”, депутат не зазначив у своїй декларації за 2015 рік дані про частки у двох хмельницьких підприємствах – ТОВ “Нова плюс сервіс” і МП “Ексім”, що становлять 26 тис. грн і 20 тис. грн відповідно.
Голову фракції “За конкретні справи” можна відкликати за прогули засідань постійної комісії
Найбільшим прогульником фракції “За конкретні справи” є її очільник Руслан Афійчук. Його можна було тричі відкликати за пропуски засідань постійної комісії у 2017, 2018, 2019 роках. Ще одним прогульником із цієї фракції став Сергій Болотніков. Також його було помічено у гречкосійстві. Цьогоріч під час пандемії COVID-19 він разом з іншими депутатами міської ради передавав медичні матеріали до хмельницької міської лікарні. Його колега з фракції Анатолій Собко у своєму звіті зазначив, що долучається до організації свят на окрузі. Це, згідно з методологією Руху ЧЕСНО, можна розцінити як гречкосійство.
У цьому ж звіті депутат розмістив фото поставлених ним лавочок на окрузі.
Фракція “Поруч”: усі – прогульники, а половину можна відкликати
Фракція партії “Поруч” у Хмельницькій міській раді має одразу двох кандидатів на відкликання за пропуски засідань постійних комісій: Миколу Заганяча (2019 рік) та Олександра Сидорука (2018 і 2019 роки). Решта депутатів із фракції, а це Ігор Добжанський та Тетяна Нагорна, – прогульники.
Крім того, за інформацією інтернет-видання “Наші гроші”, Ігор Добжанський 2015 року не задекларував 1,31 га землі для ведення товарного сільгоспвиробництва у Ярмолинецькому районі, що належить його дружині, та наявні в нього дві квартири – у Хмельницькому (96,9 кв.м) і Ярмолинцях (73,3 кв.м).
У партії “Поруч” ситуацію з відвідуваністю пояснили так:
“Відповідно до ст. 6 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”, депутат місцевої ради здійснює свої повноваження, не пориваючи з виробничою або службовою діяльністю. Оскільки депутати від політичної партії “Поруч” Заганяч М.В., Нагорна Т.В., Сидорук О.В. офіційно працевлаштовані та здійснюють господарську діяльність на постійній основі, відповідно, Заганяч М.В. та Сидорук О.В. за постійним місцем роботи у 2019 році неодноразово перебували у відрядженнях у робочі дні, коли паралельно проводилися постійні комісії, що вплинуло на відвідування засідань постійних комісій міської ради, до складу яких входять депутати.
Проте ключовим моментом у діяльності депутата міської ради є не тільки відвідування сесій, а й реалізація його обов’язків згідно із Законом України “Про статус депутатів місцевих рад” щодо підтримки постійного зв’язку з виборцями (ст. 10), розгляд депутатом місцевої ради пропозицій, заяв і скарг громадян та доручень виборців (ст. 12, ст. 17), внесення на розгляд ради та її органів пропозицій і проєктів рішень з питань, що належать до компетенції депутата міської ради (ст. 19)”.
Колишні депутати від БПП “Солідарність” тепер позафракційні
Усі нині позафракційні депутати пройшли до міськради від партії “Блок Петра Порошенка “Солідарність”. Під час 32-ї сесії Хмельницької міської ради, що відбулася 26 червня 2019 року, Григорій Галкін та Андрій Кветко оголосили про вихід із фракції БПП “Солідарність”. Ще раніше фракцію залишили Ігор Ялоха та Ірина Ковальчук. Відтак у фракції лишилося троє депутатів, а, згідно з регламентом, для її існування повинно бути щонайменше четверо. Отже, фракція “Блок Петра Порошенка “Солідарність” перестала існувати, а решта її членів автоматично стали позафракційними депутатами.
З-поміж них кандидаткою на відкликання через пропуски понад 50% сесій 2018 року та 50% засідань комісії у 2018 і 2019 роках стала Наталія Собко.
Депутата Григорія Галкіна було помічено у гречкосійстві. Також він є фігурантом двох антикорупційних розслідувань. Зокрема, видання “Незалежний громадський портал” повідомило, що 2018 року Хмельницьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України оштрафувало ПП “Автоцентр “Лига-ІІ” і ТОВ “Тесла Моторс” на 103,2 тис. грн за вчинення антиконкурентних узгоджених дій шляхом спотворення результатів торгів із закупівлі електромобіля Nissan Leaf для комунального підприємства з організації роботи міського пасажирського транспорту Хмельницької міської ради. ПП “Автоцентр “Лига-ІІ” належить депутату Хмельницької міськради від БПП “Солідарність” Григорію Галкіну.
Позафракційний депутат Андрій Кветко в декларації за 2015 рік не згадав про дві фірми, співзасновником яких він є: ТОВ “Заріччя-2008”, де має частку в розмірі 3 млн грн, і засноване восени 2015 року ТОВ “Саншайн”, куди вклав 333 тис. грн. Про це йдеться в матеріалі інтернет-видання “Наші гроші”.
Депутати, які добровільно склали повноваження
Двоє депутатів Хмельницької міської ради станом на 31 грудня 2019 року добровільно склали свої повноваження – це Леонід Трач та Олександр Білик. 2017-го Білик став кандидатом на відкликання через прогулювання засідань постійної комісії, проте на останній сесії того року відмовився від мандата.
“Я підбивав підсумки свого перебування у статусі депутата. Помітив, що моя робота депутата, як на мене, має якісь малоефективні показники. У своєму житті я завжди щось створював, а не виборював. Не готовий до боротьби. Була інша уява, для чого я в міській раді. Думав, що я тут для того, щоб робити якісь реформи, докладати до цього свій досвід”, – прокоментував ситуацію Олександр Білик.
Депутат Леонід Трач, який за підсумками 2016 року став прогульником засідань постійної комісії, склав свої повноваження у травні 2017-го. Місцевим виданням він відмовився коментувати таке рішення, однак у прощальному слові зазначив:
“Після перемоги партії ВО “Свобода” у Хмельницькій міській раді були розмови щороку здійснювати ротації за партійним списком, аби більшість наших однопартійців побували депутатами”.
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО висвітлював ситуацію з коронавірусом у місті Хмельницькому й області в інтерв’ю з міським головою Олександром Симчишиним та очільником Хмельницької ОДА Дмитром Габінетом.
Головне фото - із сайту Хмельництької міськради
Поділитись