Парламент відмовився розкрити фінансування кандидатів у президенти

Громадські активісти, журналісти та експерти висловлюють обурення через те, що парламент відмовився розкрити фінансування кандидатів у Президенти до виборів.

Так на засіданні Верховної Ради 20 травня було “провалено” внесення до порядку денного сесії Верховної Ради законопроекту №4846 про прозорість виборчих фондів. Це є прямим свідченням того, що Парламент в нинішньому складі, не має політичної волі боротись із політичною корупцією.

Водночас більшість українських громадян бажають знати звідки беруться гроші для виборчих кампаній кандидатів у Президенти. Згідно із останнім опитуванням Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» (21.05.14) 84,4% громадян вважають, що джерела фінансування виборчих фондів кандидатів у президенти України мають бути відкритими, а 40,6% і 40,7% дотримуються думки, що “дуже важливо” і “загалом важливо” знати при голосуванні на президентських виборах звідки у кандидата гроші на виборчу кампанію, і як він їх витрачає.

Громадські активісти, журналісти та експерти закликають депутатів навіть у нинішній складній політичній  та економічній ситуації наважитись на історичний крок та ухвалити законодавство щодо прозорості фінансування передвиборчих кампаній та партій на наступному пленарному тижні.

Законопроект 4846 про фінансове звітування партій та учасників усіх виборчих перегонів було розроблено експертами IFES-Україна спільно з учасниками Руху ЧЕСНО та запропоновано коаліцією Реанімаційний Пакет Реформ як частина нагального порядку денного парламенту. Законопроект передбачає внесення змін до 4 законів України - про вибори президента України, вибори народних депутатів, місцеві вибори та закон про політичні партії – аби  зобов’язати кандидатів у президенти публічно звітувати про надходження та витрати виборчого фонду до президентських виборів.  

Документ двічі безуспішно намагалися включити до порядку денного. Згідно з даними на офіційному сайті Верховної Ради України, фракція Партії регіонів, що досі є найбільшою у парламенті, за два голосування дали лише 3 голоси.

Майже у повному складі рішення не підтримали депутатські групи «Економічний розвиток», з якого лише четверо депутатів проголосували «За» під час двох спроб, та «Суверенна незалежна Україна», яка під час обох голосувань не дала жодного голосу.

35 членів фракції ВО «Батьківщина» не проголосували за законопроект або були відсутніми під час голосування. Також внесення законопроекту до порядку денного не підтримало 11 «ударівців».

На другому голосуванні не проголосували або були відсутніми 8 «свободівців» з 35.

Фракція КПУ традиційно не дала, за підтриману громадськістю антикорупційну ініціативу, жодного голосу.

Через відсутність в залі на момент голосування чи через інші причини за законопроект не проголосувала частина його співавторів  – Петро Порошенко, Анатолій Гриценко та Віталій Кличко.

Нагадаємо, в рамках кампанії «Чесний кандидат» активісти вже провели 3 зустрічі з кандидатами на посаду президента України – Петром Порошенком, Анатолієм Гриценком та Ольгою Богомолець – та досягли згоди щодо необхідності розкриття джерел надходжень та статей витрат коштів передвиборних фондів.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]