14 вересня в Івано-Франківську в рамках другого етапу всеукраїнського туру “ЗміниТИ” відбувся форум “ВиБОРИ: нові правила”, на якому представники народних депутатів-мажоритарників Франківщини та місцевої влади обговорили перспективи виборчої реформи в Україні.
Учасники форуму підтримали запровадження нових виборчих правил, за яких парламентські вибори відбуватимуться за пропорційною системою з відкритими регіональними списками. Крім зміни виборчої системи найбільш актуальними також були названі обмеження використання політичної реклами та обмеження депутатської недоторканності.
На зустрічах з виборцями Олександр Шевченко наголошує, що виборча реформа повинна відбутися, що це має бути пропорційна система з відкритими списками, щоб люди бачили, кого вони обирають, і розставляли пріоритети у своєму регіоні, – зазначив Андрій Сторожук, помічник позафракційного народного депутата Олександра Шевченка.
Ігор Колос, помічник народного депутата фракції Політичної партії “Народний Фронт” Юрія Тимошенка, зауважив:
Потрібні суттєві обмеження на політичну рекламу, хоча б обмеження коштів, які можуть на неї використовуватися. Останні два місяці перед виборами – це суцільна реклама, нічого іншого не можна подивитися по телебаченню. Але паралельно треба обов’язково також вирішити проблему з прихованою рекламою.
Леся Попович, помічниця народного депутата фракції БПП “Солідарність” Михайла Довбенка, піжкреслила:
Михайло Довбенко є членом парламентської Коаліції і, звичайно, буде голосувати за обмеження недоторканності. Але саме за обмеження, а не за зняття, бо інакше народним депутатам доведеться ходити по судових засіданнях замість того, щоб займатися законотворчою діяльністю.
Окремо говорили також про необхідність зміни виборчої системи на місцевих виборах і необхідність оновлення кадрового складу ЦВК.
Сьогоднішній склад ЦВК – це ще склад часів Януковича, і, крім зміни закону про вибори, треба ще змінити склад ЦВК. У нас ведеться внутрішньопартійний діалог щодо виборчої реформи, ми підтримуємо відкриті списки, зниження бар’єру і готові розглядати питання про зменшення політичної реклами під час виборчої кампанії, – зазначив Іван Гарасимко, депутат фракції об’єднання Самопоміч в Івано-Франківській міській раді.
До форуму “ВиБОРИ: нові правила” аналітики Громадського руху ЧЕСНО проаналізували діяльність депутатів-мажоритарників у Івано-Франківській області.
Івано-Франківську область у Верховній Раді представляють 7 депутатів: Юрій Дерев’янко, Анатолій Дирів, Михайло Довбенко, Юрій Соловей, Юрій Тимошенко, а також Віктор і Олександр Шевченки. Громадський рух ЧЕСНО зібрав дані про їхню парламентську роботу, щоб виборці могли зробити поінформовані висновки.
Серед депутатів Івано-Франківщини позафракційні депутати беруть участь у голосуванні менш дисципліновано, ніж депутати, які представляють фракції.
Натисніть для збільшення
За даними електронної реєстрації найбільше засідань пропустив Юрій Дерев’янко – 30,3%. Найбільше голосувань серед депутатів, обраних у мажоритарних округах області, пропустив обранець 83-го округу Олександр Шевченко – 61%.
Двоє депутатів від Івано-Франківщини – Анатолій Дирів і Михайло Довбенко – були помічені на неособистому голосуванні, причому Михайло Довбенко “кнопкодавив” двічі. Неособисте голосування є порушенням статті 84 Конституції України. Депутати Анатолій Дирів і Віктор і Олександр Шевченки були фігурантами антикорупційних розслідувань ЗМІ.
Натисніть для збільшення
Щоб з’ясувати ставлення депутатів до реформаторських ініціатив, Громадський рух ЧЕСНО обрав 5 законопроектів, щодо яких голосували депутати парламенту 8-го скликання: Закон про публічні закупівлі, Закон про добровільне об’єднання територіальних громад, Закон про національну поліцію, Закон стосовно удосконалення процедури арешту майна та інституту спеціальної конфіскації і Закон про освіту. Таблиця голосувань мажоритарників області наведена нижче.
Натисніть для збільшення
Переважна більшість депутатів-мажоритарників від Івано-Франківщини підтримала чотири з п’яти згаданих реформаторських законопроектів. Виняток становлять лише позафракційні депутати Віктор Шевченко, який не був депутатом на момент більшості голосувань і не голосував щодо закону про освіту, та Олександр Шевченко, що утримався або не голосував щодо трьох із п’яти законопроектів.
Аби підтримати запровадження пропорційної виборчої системи з відкритими регіональними списками, важливо:
Підписати петицію Громадського руху ЧЕСНО “Невідкладно провести виборчу реформу”
Прийти на акцію за виборчу реформу, що відбудеться 17 жовтня о 9:30 у твоєму місті (координатор акції у Івано-Франківську - Віталій Світлик: 097 399 64 65, [email protected])
Тур “ЗміниТИ” відбувається за фінансової підтримки Уряду Швеції, Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку “U-LEAD з Європою” та Національного демократичного інституту (NDI).
Поділитись